Digital Filters

University of Oulu
Home Noppa 521337A >  Lectures

Luennot

 


Avaa kaikki | Sulje kaikki
Opettaja: Olli Johannes Silven
Pvm  
Päivä
Klo
Tila
Aihe
08.01.2018 Mon 14:15-16:00 L5 Introduction & startup
Start of the course
09.01.2018 Tue 08:15-10:00 L10 Sampling theorem
10.01.2018 Wed 12:15-14:00 PR104 A/D & D/A transforms
12.01.2018 Fri 08:15-10:00 TS137 Introduction to lab exercises
12.01.2018 Fri 13:15-15:00 TS135 Matlab-start-.up
15.01.2018 Mon 10:15-12:00 TS101 A/D & D/A transforms
16.01.2018 Tue 08:15-10:00 L10 Problem solving session 1
17.01.2018 Wed 12:15-14:00 PR104 Problem solving session 2
19.01.2018 Fri 08:15-10:00 L5 Week exam 1
Ensimmäinen viikkotentti 2018
22.01.2018 Mon 10:15-12:00 TS101 Discrete Transforms & impulse response 1
23.01.2018 Tue 08:15-10:00 L10 Discrete Transforms & impulse response 2
24.01.2018 Wed 12:15-14:00 PR104 Problem solving session 3
26.01.2018 Fri 08:15-10:00 L5 Week exam 2
The second week exam
29.01.2018 Mon 10:15-12:00 TS101 Z-transform & diagrams 1
30.01.2018 Tue 08:15-10:00 L10 Z-transform & diagrams 2
31.01.2018 Wed 12:15-14:00 PR104 Problem solving session 4
05.02.2018 Mon 10:15-12:00 TS101 Filter design introduction
06.02.2018 Tue 08:15-10:00 L10 FIR filters 1
07.02.2018 Wed 12:15-14:00 PR104 Problem solving session 5
09.02.2018 Fri 08:15-10:00 L5 Week exam 4
Kommentti tehtävästä 1a: tarjolla on kaksi lineaarivaiheihesn ja kahden muun suodattimen impulssivateet.

Kommentti tehtävästä 1b: on tarkoituksellisesti annettu mahdollisuus selvitä vähällä, sillä onnistuneesti tunnistetun lineaarivaiheisen suodattimen taajuusvaste on helppo piirtää. Toki myös jonkin muun suodattimen oikein määritetty amplitudi ja taajuusvaste hyväksytään.

Kommentti tehtävästä 2: transitiokaista on sijoitettu siten, että näytteistystaajuuden neljäsosa (pi/2) sijoittuu lähelle sen loppua ja estokaistan alkamista. Tämä tarkoittaa, jos oletetaan taajuusvastemittaukset kohtalaisen onnistuneiksi, että tyypin 1 lineaarivaiheinen suodatin (pituus pariton) ei ole toteutuksen pohja, vaan sen on oltava tyyppiä 2 (pituus parillinen).

Kumpikin ratkaisu on hyväksyttävä. On täysin mahdollista (jopa todennäköistä), että suunnittelijat ovat käyttäneet tyypin 1 suodatinta. Tehtävänasettelu on tarkoituksellisesti päättelyä luotaava.
12.02.2018 Mon 10:15-12:00 TS101 FIR filters 2
Tehtäväerä 15
13.02.2018 Tue 08:15-10:00 L10 FIR filters 3
14.02.2018 Wed 12:15-14:00 PR104 Problem solving session 6
16.02.2018 Fri 08:15-10:00 L5 Week exam 5
Viikkotentti 5
19.02.2018 Mon 10:15-12:00 TS101 FIR filter finite world length effects
20.02.2018 Tue 08:15-10:00 L10 IIR filters 1
21.02.2018 Wed 12:15-14:00 PR104 Problem solving session 7
23.02.2018 Fri 08:15-10:00 L5 Week exam 6
Viikkotentti 6
26.02.2018 Mon 10:15-12:00 TS101 IIR filters 2
27.02.2018 Tue 08:15-10:00 L10 IIR filter finite word length effects
28.02.2018 Wed 12:15-14:00 PR104 Problem solving session 8
02.03.2018 Fri 08:15-10:00 L5 Week exam 7
05.03.2018 Mon 10:15-12:00 TS101 Multirate signal processing 1
06.03.2018 Tue 08:15-10:00 L10 Multirate signal processing 2
07.03.2018 Wed 12:15-14:00 PR104 Problem solving session 9
09.03.2018 Fri 08:15-10:00 L5 09.03.17 to 14.15-16.00 Week exam 8
Tulostettava versio
Päivitetty 23.02.2018 klo 08.55

University of Oulu oulun.yliopisto(at)oulu.fi
Tel. +358 294 48 0000
Fax +358 8 553 4112
PL 8000
FI-90014 Oulun yliopisto
FacebookFacebook
YouTubeYouTube